Hyppää sisältöön
{{ selectedLibrary.Picture.Name }}

Yhteystiedot

{{ selectedLibrary.Address.Street }}
{{ selectedLibrary.Address.Zipcode }} {{ selectedLibrary.Address.City }}
Koirat sallittu
Koirat kielletty
Siirry kirjaston sivuille

Uusimmat tapahtumat

PERUTTU Espoon kirjastojen Ympäristökevät: Paikkaa farkkusi pop up

Tapahtuma peruttu

Tule oppimaan, miten voit itse paikata kuluneet ja revenneet farkkusi. Paikkaus -pop up järjestetään viitenä ajankohtana Espoon eri kirjastoissa.

Tuo mukanasi farkut, jotka haluat paikata, paikkaustarvikkeet löydät pop-upista.

Missä ja milloin:

to 16.3. Iso Omenan kirjasto 17:30 - 19:30

la 25.3. Sellon kirjasto 11:00 - 13 .00

la 15.4. Tapiolan kirjasto 11:00 - 13:00

la 6.5. Entressen kirjasto 11:00 - 13:00

la 27.5. Lippulaivan kirjasto 11:00 - 13:00

Pop-up-työpajat järjestää korjausompelimo Espoo Mending osana Espoon kirjastojen Ympäristökevättä.

Viidessä Espoon kirjastossa vietetään maalis-toukokuussa Ympäristökevättä. Tapahtumissa esitellään mm. kiertotalouteen ja kestävään elämäntapaan liittyviä teemoja näyttelyjen, kirjavinkkien ja työpajojen kautta Mm. Sitra, HSY, Espoon kestävän kehityksen osaamiskeskus, OMNIA ja Kaupunginmuseo KAMU tarjoavat kehittävää ja hauskaa ohjelmaa monen ikäisille. Ohjelma täydentyy kevään mittaan. Alla on esimerkkejä ohjelmasta. Helmet -sivuille Entressen, Ison Omenan, Lippulaivan, Sellon ja Tapiolan kirjastojen tapahtumakalentereihin tulee ajantasaiset tiedot yksittäisistä Ympäristökevään tilaisuuksista. Tapahtuman kirjastoissa on esillä myös pienimuotoinen ympäristöaiheisten kirjojen näyttely. 

Tutustu myös Helmet-kirjastojen Kirjastosta aktivistiksi -kampanjaan, jossa kirjastot ja järjestöt kannustavat yhdessä ympäristötoimintaan. Lue lisää ja osallistu: helmet.fi/aktivistidiplomi

#aktivistidiplomi #KirjastostaAktivistiksi
Instagram: @aktivistidiplomi

Sellon kirjasto

25.3.2023 klo 11.00 - 13.00

Viimeksi päivitetty 21.3.2023