Yhteystiedot medialle

Helmet on pääkaupunkiseudun yleisten kirjastojen kirjastoverkko (Helmet tulee sanoista Helsinki Metropolitan Area Libraries). Helmet-kirjastoon kuuluvat Helsingin, Espoon, Kauniaisten ja Vantaan kaupunginkirjastot.


Helmet.fi

Helmet-haku: Helmet-kirjaston sovelluspäällikkö Susanna Aakko, puh. 050 336 1968, susanna.aakko@hel.fi
Sisältösivut: Helmet-kirjaston verkkopäätoimittaja Iina Soininen, puh. 040 358 2780,  toimitus@helmet-kirjasto.fi


Kirjastopalveluiden johtajat

Espoo: kirjastopalveluiden johtaja Jaana Tyrni, puh. 050 330 1762, jaana.tyrni@espoo.fi 
Helsinki: kirjastotoimenjohtaja Tuula Haavisto, puh. 040 551 7335, tuula.haavisto@hel.fi
Kauniainen: kirjastotoimenjohtaja Piritta Numminen, puh. 050 505 6403, piritta.numminen@kauniainen.fi
Vantaa: kirjastopalveluiden johtaja Mikko Vainio, puh. 09 8392 2816, mikko.vainio@vantaa.fi


Viestintä

Espoo: viestintäkoordinaattori Marjut Saloniemi, puh. 050 303 6937, marjut.saloniemi@espoo.fi
Helsinki: viestintäpäällikkö Sari Lehikoinen, puh. 09 3108 5504, sari.lehikoinen@hel.fi tai tiedottaja Maisa Hopeakunnas, puh. 040 153 8288, maisa.hopeakunnas@hel.fi
Kauniainen: informaatikko Maria Grundvall, puh.
09 505 6401maria.grundvall@kauniainen.fi
Vantaa: tiedottaja Minna Saastamoinen, puh. 050 312 1669, minna.saastamoinen@vantaa.fi


Helmet-logon käyttäminen

Helmet-logo on Helmet-kirjastojen eli Helsingin, Espoon, Vantaan ja Kauniaisten kaupunginkirjastojen logo.

Logoa voivat käyttää viestinnässään media sekä kirjastojen yhteistyökumppanit, jotka viestivät esimerkiksi tapahtumasta, projektista tai hankkeesta.

Logoa saa käyttää vain oheisen graafisen ohjeiston mukaisesti.

Kirjasto on aatteellisesti ja ideologisesti sitoutumaton toimija: aatteellisen, ideologisen tai kaupallisen viestinnän yhteydessä Helmet-logon käytöstä on erikseen sovittava Helmet-viestintähenkilökunnan kanssa.

Helmet-logo-ohje
Lue ohjeet ennen logon käyttämistä.

Helmet-logo (.png)

Helmet-logo tummalla taustalla (.png)

Helmet-logo mustavalkoinen (.png)


Tutustu myös sivuun:
Mikä Helmet on?