Kontaktuppgifter för medierna

Helmet är ett biblioteksnätverk för de allmänna biblioteken i huvudstadsregionen (Helsinki Metropolitan Area Libraries). Till nätverket hör Helsingfors, Esbo, Grankulla och Vanda stadsbibliotek.

Helmet.fi

Helmet-sök: programchef Susanna Aakko, tfn 050 336 1968, susanna.aakko@hel.fi

Huvudredaktör för webbplatsens innehåll: Iina Soininen, tfn 09 3108 5523, toimitus@helmet-kirjasto.fi

Chefer för bibliotekstjänsterna

Esbo: chefen för bibliotekstjänsterna Jaana Tyrni, tfn 050 330 1762, jaana.tyrni@espoo.fi
Grankulla: biblioteksdirektör Piritta Numminen, tfn 050 505 6403, piritta.numminen@kauniainen.fi
Helsingfors: biblioteksdirektör Katri Vänttinen, tfn 040 554 8861, katri.vanttinen@hel.fi
Vanda: chefen för bibliotekstjänsterna Mikko Vainio, tfn 09 8392 2816, mikko.vainio@vantaa.fi

Information

Esbo: informatör Marjut Saloniemi, tfn 050 303 6937, marjut.saloniemi@espoo.fi
Grankulla: informatiker Maria Grundvall, tfn 09 505 6405, maria.grundvall@kauniainen.fi
Helsingfors: informationschef Sari Lehikoinen, tfn 09 3108 5504, sari.lehikoinen@hel.fi
Vanda: informatör Minna Saastamoinen, tfn 050 312 1669, minna.saastamoinen@vantaa.fi

Att använda Helmets logo

Helmet-logon är Helmet-bibliotekens, dvs. Helsingfors, Esbo, Grankulla och  Vanda stadsbiblioteks gemensamma logo. Logon kan användas av medierna och av bibliotekens samarbetsparter då de informerar t.ex. om evenemang eller projekt.

Logon får endast användas i enlighet med bifogade grafiska instruktioner.
Biblioteket fungerar oberoende av ideologier och är en ickekommersiell institution. I samband med kommersiell eller ideologisk kommunikation bör man komma överens med Helmets informatörer om användningen av logon.

Regler för användning av Helmet-logon (på finska)

Helmet-logon (.png)

Helmet-logon, svartvit (.png)

Helmet-logon med mörk bakgrund (.png)

Helmet biblioteken (.PDF)      Broschyren på nätet

Bekanta dig också med sidan:
Vad är Helmet?