Kirjastolainen linjoilla

  
Kaipaatteko luokan yhteisiä kirjastovierailuja myös poikkeusaikana? Tai haluaisitko innostaa oppilaitasi lukemisen pariin ilman kirjastoon lähtemisen tuottamaa vaivaa? 

Helsingin kaupunginkirjaston Kirjastolainen linjoilla -palvelussa voit kutsua kirjastolaisen etäyhteyden avulla luokkahuoneeseen ja osaksi oppituntia! 

Etätuokiossa kirjastolainen keskustelee oppilaiden kanssa kirjastoon ja lukemiseen liittyvistä aiheista. Halutessanne voitte saada myös muutamia lyhyitä kirjavinkkejä. Luokka voi valmistautua vierailuun tekemällä kirjastolaiselle kysymyksiä kirjastosta ja lukemisesta. Kysymykset toimitetaan vieraalle etukäteen.  

Palvelu on tarjolla kaikille Helsingin peruskoulujen luokka-asteille. Vierailun kesto on 15-30 minuuttia ja aikatauluista sovitaan yhdessä ennakkoon. Vierailu toteutetaan etäyhteyden välityksellä siten, että opettaja laittaa kirjastolaiselle ennakkoon kutsulinkin yhteiseen miittiin. 

Jos siis kaipaat kirjastolaista linjoille, ota yhteyttä johonkin luokka-asteesi yhteyshenkilöistä. Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@hel.fi. 
  

1.-2.luokat 

Emma Postila emma.postila@hel.fi 

Katri Sajalahti katri.sajalahti@hel.fi  

Hanne Korpelainen hanne.korpelainen@hel.fi 

Iri Myller iri.myller@hel.fi  

3.-4.luokat 

Riikka Penttilä riikka.penttila@hel.fi  

Tanja Kangas tanja.kangas@hel.fi  

5.-6.luokat 

Sanna Vehviläinen sanna.vehvilainen@hel.fi 

Lauri Seutu lauri.seutu@hel.fi  

7.-9.luokat 

Sini Helminen sini.helminen@hel.fi  
 

Palvelua koskevat muut tiedustelut: minna.rimpila@hel.fi