En liten flicka med solglasögon

Samarbete bibliotek - daghem

Mera information om hösten 2020 inom kort.

Välkommen till biblioteket med din daghemsgrupp. Kom på besök, låna böcker eller delta i något av bibliotekens program.

Vi informerar på bibliotekens hemsidor och via e-post om nedanstående och övriga aktuella program för daghemsgrupper.

  • Sagostunder
  • Bokbio

    Ta kontakt om du behöver hjälp med att samla ihop ett bokpaket kring något tema.

    Kontaktuppgifter:

    På svenska jobbar vi över biblioteksgränserna. Ta gärna kontakt med oss!

    Cecilia Eriksson
    Richardsgatans bibliotek
    cecilia.eriksson@hel.fi
    050 402 5805

    Tobias Larsson
    Richardsgatans bibliotek
    tobias.larsson@hel.fi
    09 3108 5813

    Anna Söderström
    Tölö bibliotek
    anna.soderstrom@hel.fi
    040 673 5441

    Annika Suursalmi
    Drumsö bibliotek
    annika.suursalmi@hel.fi
    09 3108 5020

    Beatrice Skaag
    Östra centrums bibliotek
    beatrice.skaag@hel.fi
    09 3108 5890

    Helen Saari
    Berghälls bibliotek
    helen.saari@hel.fi
    09 3108 5753

    Marcus Granfors
    Södra Haga bibliotek
    marcus.granfors@hel.fi
    09 3108 5032

    Lauri Seutu
    Månsas bibliotek
    lauri.seutu@hel.fi
    09 3108 5063

    Övrig information

    Bibliotekskort

    Information om bibliotekskortet och kortansökan hittar du här. Du kan i samband med ett biblioteksbesök skaffa ett gemensamt bibliotekskort för ditt daghem.

    Sagodiplom

    Sagodiplomet ger tips på böcker och inspirerar till läsning.

    Bibliotek med självbetjäningstid

    Grupper är alltid välkomna till biblioteket.  Ta gärna kontakt på förhand om du kommer med din grupp till ett bibliotek med självbetjäningstid kl. 8-10 och önskar träffa en bibliotekarie. Bibliotekens självbetjäningstider hittar du på Helmet.fi.

    Reservera ett utrymme på biblioteket

    Du kan även reservera utrymmen på biblioteken för eget bruk på Varaamo